Dimplex EverDri 14L Dehumidifier EVERDRI14EL
Product Code EVERDRI14EL
reviews
Available for Delivery only, change to Fast Delivery Service
exc VAT
inc VAT
  • BULK SAVINGS!
  • QTY Unit Price
Qty:
The 2.5L transparent water tank makes it easy to see how much water has been collected and also features an added antibacterial agent. A continuous drain setting helps to dry clothes and remove moisture in areas of extreme humidity. Alternatively an 11mm diameter hose can be attached to the unit and drained to an appropriate area if you require the dehumidifier to run constantly without cutting out once the tank is full.
Key Features of Dimplex EverDri 14L Dehumidifier:
  • 14L Dehumidifier
  • Powerful & Quiet - Quiet Mark Accredited
  • Electronic Humidistat
  • 15 Hour Timer
  • Comfort Humidity Indicator Light
  • Dual Filtration System Captures Dust, Pollen & Other Particles to Improve Air Quality
  • Simple Button Controls
  • Continuous Drain Setting
  • Integrated Handles
  • Easy Glide Castors
  • Water Tank Size: 2.5L
  • Max Dehumidification Capacity at 30°C 80%: 14L/day
  • Max Dehumidification Capacity at 21°C 59%: 4.7L/day
  • Max Dehumidification Capacity at 10°C 59%: 1.5L/day
  • Height: 459mm
  • Width: 300mm
  • Depth: 204mm
  • Weight: 11.5kg
  • 3 Year Guarantee with Manufacturer Registration
View All Dimplex Dehumidifiers
View All Dehumidifiers
View all Dimplex
Product Downloads Dimplex Everdri Instruction Manual
Model Number EverDri14EL
Brand Dimplex
Range EverDri Dehumidifiers
Product Type 14L Dehumidifier
Controls Push Button Control Panel
Water Tank 2.5L/td>
Maximum Air Velocity 19.1m/s
Maximum Air Volume 130M3/h
Maximum Suction Pressure 0.85MPa
Maximum Discharge Pressure 2.2MPa
Maximum Pressure of Coil 9.6MPa
Working Range 5-32°C
Power Supply 220-240V
Power Consumption 290W
Amp 1.4A
Sound Level 41.5dB(A)
Compressor Reciprocating
Refrigerant R290
Humidistat Electronic Humidistat
Auto Shut Off Yes
Continuous Drain Option Yes
Timer Yes, 15 Hour Runback Timer
Filters Dual Filtration Air Purifying Filters
Castors Yes
Carry Handle Integrated Carry Handles
Height 459mm
Width 300mm
Depth 204mm
Weight 11.5kg
Certification CE
Warranty 3 Years When Registered with Dimplex
Recommended Products
Qty:
We found other products you might like!
Image of Manrose Inline Extractor Fan with Timer Mixed Flow MF100T
MF100T
397 reviews
Image of Vent Axia 498095 Lo-Carbon NBR dMEVc Extractor Fan 100mm
2 reviews
Image for Vent Axia Revive 7 Lo-Carbon Ventilation Fan HTP 473848
3 reviews
Image for Vent-Axia Silent Fan VASF100T Bathroom Extractor Fan Timer 446659
44 reviews
Image of Vent Axia PIV with Heater PureAir Home Positive Input Ventilation
22 reviews
Manrose 1021 PVC Flexible Ducting 100mm 3M Length