Vent-Axia Silent Fan Variable Speed VASF100BV 479085
Product Code 479085
reviews
Available for Delivery only, change to Fast Delivery Service
exc VAT
inc VAT
  • BULK SAVINGS!
  • QTY Unit Price
Qty:
Features of Vent-Axia Silent Fan VASF100BV Bathroom Extractor Fan Variable Speed include:
  • Vent-Axia part number: 479085
  • 100mm/4 inch intermittent extractor fan
  • Silent operation
  • Variable Speed (selected at installation)
  • Stylish and discreet design
  • Wall, ceiling, and window mountable
  • Integral background shutter
  • Indication light
  • Decibel level: 12dBA
  • Extraction rate: 6l/slow speed, 22l/s / 79m³/h high speed
  • Wattage: 1.7W low speed, 7.5W high speed
  • IP rating: IPX5, bathrooms zone 1 and 2
  • Height: 160mm
  • Width: 160mm
  • Depth: 117mm
  • Meets current building regulations Approved Document F & L
  • Guarantee: 5 years
View all Vent Axia Fans
View all Vent Axia Silent Fans
View all Bathroom Extractor Fans
View all Silent Bathroom Extractor Fans
  • Silent operation
  • Stylish and discreet design
  • Integral background shutter
  • Indication light
  • Decibel level: 12dBA
  • Extraction rate: 6l/s low speed, 22l/s high speed
  • Height: 160mm
  • Width: 160mm
  • Depth: 117mm
  • Guarantee: 5 years
Recommended Products
Qty:
We found other products you might like!
Image of Manrose Inline Extractor Fan with Timer Mixed Flow MF100T
MF100T
397 reviews
Image of Vent Axia 498095 Lo-Carbon NBR dMEVc Extractor Fan 100mm
2 reviews
Image for Vent Axia Revive 7 Lo-Carbon Ventilation Fan HTP 473848
3 reviews
Image for Vent-Axia Silent Fan VASF100T Bathroom Extractor Fan Timer 446659
44 reviews
Image of Vent Axia PIV with Heater PureAir Home Positive Input Ventilation
22 reviews
Manrose 1021 PVC Flexible Ducting 100mm 3M Length