Vent-Axia Silent Fan VASF100B 446658
Product Code 446658
6 reviews
Available for Delivery only, change to Fast Delivery Service
exc VAT
inc VAT
  • BULK SAVINGS!
  • QTY Unit Price
Qty:
Features of Vent-Axia Silent Fan VASF100B Bathroom Extractor Fan 446658B include:
  • Vent-Axia part number: 446658B
  • 100mm/4 inch intermittent extractor fan
  • Silent operation
  • Two speeds settings (selected at installation)
  • Stylish and discreet design
  • Wall, ceiling, and window mountable
  • Integral background shutter
  • Indication light
  • Decibel level: 12dBA
  • Extraction rate: 6l/slow speed, 15l/s / 54m³/h high speed
  • Wattage: 2.7W low speed, 4.8W high speed
  • IP rating: IPX5, bathrooms zone 1 and 2
  • Height: 160mm
  • Width: 160mm
  • Depth: 117mm
  • Guarantee: 2 years
View all Vent Axia Fans
View all Vent Axia Silent Fans
View all Bathroom Extractor Fans
View all Silent Bathroom Extractor Fans
5/5
 feefo logo yellow
Independent Product Rating based on 6 verified reviews
Feefo Platinum Trusted Service Award
Overall Rating
star star star star star
Review by Anon
Super fast service
Read review on  feefo logo yellow   Share this review
Overall Rating
star star star star star
Review by Andrew Healy
Great product and service
Review by Malcolm Yates - Ayrshire Scotland
First class service
Quality item and have used them in the past
Review by Anon
Great service
Well made
Very quiet
Looks good
Review by Simon Winter
But alan v helpful links to sort out after not been able to do so yet
Seems good. No issues....
Excellent Product - Good price - Good Delivery - AAAAAA
Recommended Products
Qty:
We found other products you might like!
Image of Manrose Inline Extractor Fan with Timer Mixed Flow MF100T
MF100T
397 reviews
Image of Vent Axia 498095 Lo-Carbon NBR dMEVc Extractor Fan 100mm
2 reviews
Image for Vent Axia Revive 7 Lo-Carbon Ventilation Fan HTP 473848
3 reviews
Image for Vent-Axia Silent Fan VASF100T Bathroom Extractor Fan Timer 446659
44 reviews
Image of Vent Axia PIV with Heater PureAir Home Positive Input Ventilation
22 reviews
Manrose 1021 PVC Flexible Ducting 100mm 3M Length